Naša Karla među najboljima!
Autor: Jelena Poljak, 21. 11. 2017.

U skrbi za darovitu djecu i učenike ključnu ulogu ima škola budući da jedino ona omogućuje ranu identifikaciju i podršku razvoju darovitih s ciljem pružanja dodatnih specifičnih oblika podrške darovitoj djeci i učenicima. Jedna od takvih učenica je i Karla Rakela iz Ložišća. Naša Karla je od ove godine članica Centra izvrsnosti iz matematike Splitsko–dalmatinske županije. Njezin mentor, učitelj matematike Mate Plazibat, se ponosi svojom učenicom i njezinim iznimnim uspjehom. U nastavku možete pročitati intervju s našom Karlom.

Tko je došao na ideju da se prijaviš Centru izvrsnosti?

Ja i nastavnik Mate. Već prošle godine sam podnijela prijavu i pristupila rješavanju ispita, ali nažalost nisam prošla, pa smo ove godine probali ponovo. I kao što vidite, poprilično uspješno!

Što to sada znači za tebe?

Pa, znači mi puno više obaveza i školu subotom.

Dakle, imati ćeš nastavu i subotom?

Da. Svake subote mentori iz cijele županije drže nastavu matematike svim polaznicima Centra po četiri školska sata.

Kako će to utjecati na tvoj rad u redovnoj nastavi?

Nadam se da će mi se ocjene poboljšati jer ću sad puno više vježbati i pripremati se.

Dakle, ne misliš da ćeš time zanemariti dio obveza prema drugim predmetima, osim matematike?

Ne, definitivno mislim da ne. Ovo mi može samo pomoći!

Koliko će ti ovaj upis u Centar značiti za daljnje školovanje, odnosno upis u srednju školu?

Mislim da će mi puno pomoći i na neki me način pripremiti na mnogo veće obveze u srednjoj školi. Osim toga mislim da će se moj rad u Centru bodovati s nekoliko bodova više pri upisu, ali to nije sigurno pa ne razmišljam o tome.

Kako su na ovu vijest reagirali tvoji nastavnici, prijatelji i roditelji?

Pa, nastavnici Mate i Frane su bili sa mnom u trenutku kad sam doznala da sam upala u Centar izvrsnosti i bili su zaista sretni i ponosni. Prijatelji su mi bili uzbuđeni i sretni zbog mene jer su znali koliko to želim. Najmanje iznenađeni su bili moji roditelji jer su znali koliko sam se spremala za ovo tako da su to i očekivali.

Imaš li neku poruku za kraj?

Pa mislim da je najveća poruka ta da nikad ne treba odustati jer se trud i rad na kraju isplate!