Savjeti za učenje
Autor: Katarina Doša, 14. 11. 2012.

Teško je biti dijete u zadnje vrijeme. S jedne strane gomila gradiva i domaće zadaće, očekivanja roditelja i učitelja... A vani je tako lijep i sunčan dan. I radije bi radio bilo što drugo, nego učio. Pa kada i počneš, gradiva je toliko puno da se izgubiš u njemu i ne znaš više od kuda početi te što je bitno, a što ne.

Kako učenje ne bi bilo mučenje, u nastavku slijede savjeti za uspješnije učenje.

MJESTO I VRIJEME ZA UČENJE

1. Za dobru koncentraciju i pamćenje preduvjet je prozračena prostorija ugodne temperature.
  2. Dobra rasvjeta, koja ne umara oči.
  3. Zbog lakšeg koncentriranja poželjno je učiti uvijek u isto vrijeme.
  4. Sitnice poput mobitela, igračaka, sličica... odvlače pozornost, pa je dobro učiti za stolom (uvijek na istom mjestu) na kojem je samo školski pribor. Nije poželjno ležati za vrijeme učenja jer ti se počinje spavati.
  5. Upaljen TV također odvlači pozornost, kao i bučni ukućani. Stoga treba učiti u mirnoj i tihoj prostoriji.

KAKO USPJEŠNO UČITI

1. Planiraj što i kada ćeš raditi (dnevno, tjedno).
  2. Budi motiviran i zainteresiran za učenje.
  3. Prvo treba učiti teže predmete (jer si odmoren), a poslije lakše.
  4. Čitanje naglas korisno je za koncentraciju.
  5. Podijeli lekciju na odjeljke. Pročitaj prvi dio, prepričaj ga svojim riječima, zatim pročitaj slijedeći dio pa ga prepričaj i tako do kraja.
  6. Uči s olovkom u ruci i bilješke (sažetke) piši u bilježnicu. Tako trošiš više vremena, ali puno naučiš dok pišeš sažetak.
  7. Nepoznate riječi potraži u rječniku. Učenje s razumijevanjem je trajnije i zanimljivije.
  8. Nerazumljivu definiciju pročitaj više puta i pokušaj je razjasniti na primjeru.
  9. Pročitaj što ste zapisali u školi i usporedi sa svojim sažetkom.
  10. Koristi razne boje kod vođenja bilješki - urednije i pregledno,  te korisno za pamćenje sadržaja.
  11. Ponavljaj gradivo tako da prepričaš sadržaj svojim riječimaPonavljaj staro gradivo.
  12. Domaću zadaću piši isti dan kad je zadana jer ti je gradivo svježe.
  13. Postavljaj si pitanja vezana uz gradivo i odgovaraj na njih.
  14. Što više ponavljaš pamćenje je dugotrajnije.
  15. Uči redovito (svaki dan)!